31 January, 2020
Друга світова війна – це не лише минуле. Її подих ще сьогодні холодить кров в жилах тих, які були свідками звірств нацистів. Війна круто повернула життя багатьох народів, зокрема й українців, прийшла в кожен дім, кожну сім’ю, понівичіла мільйони людських доль, змінила їх світогляд. Для українців ця війна була подвійним тягарем не тільки від нацистів та їх союзників, а й від московського більшовизму. Існує правда історична, але є ще й правда людська, вона нетлінна і вічна. Це спогади, листи, документи, фотодокументи, інтерв’ю.
Дослідження традиційної культури як в цілому конкретного етносу, так і його локальних частин чи етнографічних груп, займає чільне місце у етнології ще з часів її виокремлення в окрему науку. У контексті вивчення традиційної культури українців своїм багатством локальної традиції завжди вирізняються гуцули. Як етнографічну групу їх фіксують ще наприкінці XVIII століття. З того часу і до сьогодні у етнологів не зникає зацікавлення у дослідженні матеріальної та духовної складової світогляду гуцулів.
Вивчення і розкриття процесу здійснення більшовицьким режимом масового терору, зокрема проти польської інтелігенції на Уманщині впродовж 1930-х рр. базується насамперед на встановленні імен репресованих та їх біографій. Масовий терор охоплював усі соціальні групи польського населення, не оминув і працівників у сфері культури. Свідченням єархівно-слідча справа за сфальсифікованими обвинуваченнями П.І. Сулими-Салійчука, С.Ф. Кравчука та Ф.П. Будзилевича [3]. Обвинувальний висновок,підготовлений оперуповноваженим 3 відділення УДБ НКВС лейтенантом держбезпеки Левіним містить наступне: «Управлінням державної безпеки у 1937 р. викрито й ліквідовано низку крупних шпіонсько-диверсійних і повстанських формувань польської військової організації «ПОВ», що діяли на території Київської області під керівництвом емісарів польської розвідки з метою відторгнення України від СРСР і приєднання її до фашистської Польщі. Наявність такого формування було встановлено і в Уманському районі, учасники якого ставили своїм завданням шляхом проведення розвідувальної, диверсійної та шкідницької діяльності підірвати економічну міць і обороноздатність СРСР» [4]. Слідством «встановлено причетність» до організації П.І. Сулими-Салійчука, С.Ф. Кравчука та Ф.П. Будзилевича. Їх було заарештовано 29 жовтня 1937 р. Уманським РВ НКВС і притягнуто в якості обвинувачених по даній справі.
Становлення та діяльність сільськогосподарських товариств на українських землях дало поштовх розвитку аграрної науки та практики. Їх виникнення було результатом свідомого розуміння населенням потреби в організації галузевих об’єднань, які б допомогли сільському господарю, вказали на недоліки і дали б професійні поради.